Aparaty fotograficzne kontra aparaty w smartfonach

Wystarczy spojrzeć na pierwszy lepszy portal społecznościowy, by zobaczyć jak diametralnie różni się podejście do fotografii standardowego człowieka. Dzisiaj aparat fotograficzny posiada praktycznie każdy. Nie chodzi o zwykły aparat, który najczęściej wyciągamy tylko i wyłącznie w wakacje. Chodzi o mały aparat w telefonie komórkowym, który towarzyszy nam przez cały dzień. Właśnie za jego pomocą coraz częściej dzielimy się ze światem fragmentami naszego życia. Można zastanawiać się nad tym, czy to dobrze, że praktycznie zawsze możemy utrwalać poszczególne chwile naszego dnia. Jedno jest jednak pewne- aparaty fotograficzne odchodzą powoli do lamusa w codziennej praktyce. Czy jest to jednak zasadne?

Plusy i minusy

Zarówno aparaty fotograficzne jak i aparaty w smartfonach mają swoje plusy i minusy. Aparaty fotograficzne zdecydowanie pozwalają na najwięcej. Przede wszystkim mają najlepsze obiektywy, a co za tym idzie pozwalają na największą jakość zdjęć. Warto wspomnieć o fakcie, iż możliwa jest modyfikacja takiego aparatu. Można dokupić do niego nowy obiektyw, albo poszczególne filtry. Filtry te są fizyczne i dają zupełnie inną jakość,niż te cyfrowe, z którymi spotykamy się na telefonie czy komputerze. Nie można jednak zapominać o wadach. Zdjęcia zrobione za pomocą aparatu fotograficznego należy jeszcze przenieść na komputer i obrobić. Dopiero wtedy można wysłać je do internetu. Oprócz tego, aparat trzeba zawsze mieć ze sobą. Jest to bardzo ciężkie i często zdarzy się sytuacja, że nie będziemy akurat dysponowali aparatem fotograficznym, kiedy nadarzy się okazja do zrobienia dobrego zdjęcia.

W przypadku aparatów w smartfonach sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Z telefonów korzystamy praktycznie ciągle, dlatego zawsze mamy możliwość zrobienia zdjęcia. Co prawda aparaty przednie służą raczej wyłącznie do robienia selfie, jednak aparaty tylne potrafią dać naprawdę zadowalające efekty. Oprócz tego zawsze można mieć dostęp do swoich zdjęć i poddać je natychmiastowej obróbce. Nie można jednak zapominać, że nie jest to ta sama jakość, jak w przypadku aparatów fotograficznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzynaście − trzy =