Jak wybrać tło do zdjęć?

Fotografia jest niezwykle rozległą dziedziną i choć na pierwszy rzut oka na to nie wygląda początkującym osobom ciężko się w niej odnaleźć. Często takie osoby zadają podstawowe pytanie jakie wybrać tło do zdjęć.

Odpowiedź trzeba podzielić na dwie części, pierwszą jest materiał z jakiego jest wykonane tło fotograficzne druga część to sam wygląd tła.

Najbardziej popularne materiały teł fotograficznych to:

  • polipropylenowe – najtańsze tła, ich zaleta to cena i wytrzymałość. Są one stosunkowo uniwersalne i dobrze sprawują się w przypadku fotografii w której tło jest rozmyte. Niestety ich mankament to struktura przypominająca drobną siateczkę, przez którą czarne elementy mogą prześwitywać i która może być widoczna na zdjęciach.
  • kartonowe – tło znacznie mniej trwałe od polipropylenowego jednak jego niewątpliwą zaletą jest brak siatki i cena, która nie jest dużo wyższa od poprzedniego rodzaju tła. Ciemna strona tego tła to łatwo brudzące się oraz gniecenie się.
  • winylowe – materiał ten cechuje przede wszystkim niezwykła trwałość i odporność na zniszczenia, niestety wszystkie te zalety wpływają też na znacznie wyższą cenę, dlatego tła tego typu są wykorzystywane raczej przez zawodowców niż amatorów.

Są to najbardziej popularne materiały z jakich wykonywane są tła fotograficzne. Drugim kryterium wyboru tła fotograficznego jest jego przeznaczenie. Inne tło trzeba zastosować dla fotografii studyjnej nakierowanej na wykonywanie zdjęć do dokumentów. Tutaj kolor tła jest narzucony przez ustawodawcę, natomiast materiał tła wystarczy karton, choć zapewne znacznie łatwiej będzie zmieniać tła winylowe.

Jeśli natomiast tło ma być w studiu które specjalizuje się w portretach, koniecznym okazać się może wybór tła przedstawiającego jakiś widok, pomieszczenie. Jest  to rozwiązanie, które pozwala wykonywać zdjęcia np. na tle afrykańskiego safari bez konieczności inwestowania w drogie bilety.

Niezależnie od posiadanej wiedzy i przeznaczenia, zakup tła fotograficznego umożliwi znaczne poszerzenie swojego doświadczenia fotograficznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 11 =