Pierwszy krok w fotografii

Mimo znanego powiedzenia, iż to praktyka czyni mistrza, bez podstawowej wiedzy teoretycznej ciężko jest osiągnąć zadowalające rezultaty w jakiejkolwiek dziedzinie. I tak też jest z fotografią. Dlatego, jeśli jesteś na początku swojej drogi fotografa, zacznij od zdobycia podstawowych informacji. Na szczęście (a może niestety) współczesne lustrzanki cyfrowe oraz aparaty kompaktowe oferują możliwość robienia zdjęć w trybie auto, jednak może on okazać się pułapką bez wyjścia dla tych, którzy nie zainteresują się znaczeniem ekspozycji, kompozycji, przysłony czy czasu naświetlania w fotografii. Łatwo bowiem robić zdjęcia, gdy aparat sam wszystko za nas ustawia. W ten sposób nie nauczymy się jednak wykorzystywać jego potencjału. Jednocześnie zdjęcia w trybie auto nigdy nie będą tak dobre, jak te wykonywane przez wprawionego fotografa w trybie manualnym. Kopalnią wiedzy na te tematy jest oczywiście Internet, a w nim liczne fora dyskusyjne i blogi o tematyce fotografii. Warto także mieć w swojej bibliotece kilka podstawowych pozycji w przystępny i obrazowy sposób wyjaśniających, czym tak naprawdę jest fotografia.

Choćby jednak początkujący fotograf przeczytał stos ksiąg na temat robienia zdjęć, nie może nazwać się fotografem, jeśli nie praktykuje. A żeby robić zdjęcia niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Na wstępie warto zastanowić się czy stawiamy na lustrzanki, czy kompakty. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Lustrzankę warto wybrać, jeśli chcemy rozwijać swój warsztat i osiągnąć naprawdę dobre rezultaty w jakości i obróbce graficznej zdjęć. Kompakt to z kolei praktyczne rozwiązanie dla tych, którym aparat służy głównie podczas wyjazdów wakacyjnych i spotkań towarzyskich.

I w jednym, i w drugim przypadku nie warto na samym początku inwestować w nie wiadomo jak drogi sprzęt. Najlepszym obiektywem dla początkującego fotografa jest taki o ogniskowej w granicach 18 – 105. Sprzętem takim można robić zarówno zdjęcia obiektów znajdujących się w miarę blisko szkła, jak i tych bardziej oddalonych. Bardziej zaawansowane obiektywy proponuję zakupić dopiero, gdy nauczymy się wykorzystywać potencjał takiego sprzętu.

Oczywiście jest jeszcze wiele rzeczy, w które warto zainwestować, jeśli planujemy wiązać swoją przyszłość, czy to zawodową, czy po prostu rozwijać nową pasję. Wśród nich na pierwszym miejscu są filtry UV, polaryzacyjne, szare i inne, pomagające uzyskać dobrej jakości zdjęcia, a także statyw. Każdy fotograf, nawet ten początkujący, powinien zaznajomić się także z programami komputerowymi do obróbki zdjęć. Część z nich jest darmowa, a ich obsługa nie stanowi większego problemu. Tym wszystkim jednak najlepiej zainteresować się już po tym, jak wymęczymy trochę spust migawki naszego pierwszego aparatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 18 =